HISTORIA SZKOŁY

 
Pierwsza udokumentowana wzmianka o szkole w Strażowie pochodzi z 1906 roku. Ten to właśnie rok uważa się za rok założenia szkoły w tej miejscowości. Pierwszą nauczycielką, która kształciła dzieci w tutejszej wsi była M. Binkowska, a zajęcia lekcyjne odbywały się budynku kółka rolniczego. W roku 1909 rozpoczęto budowę szkoły, którą oddano do użytku w 1911 roku. Budynek ten znajdował się w niedalekim sąsiedztwie dzisiejszego kościoła parafialnego w Strażowie, a pierwszym jej kierownikiem został Walenty Strażewski.

Na przestrzeni lat zmieniała się kadra pedagogiczna, a szkoła początkowo jednoklasowa, w roku 1932 stała się dwuklasową. Jednak pismem Inspektoratu Szkolnego z dnia 23 października 1937 roku szkołę z dwuklasowej przemianowano na szkolą I stopnia. Wybuch II wojny światowej oficjalnie przerwał pracę tej placówki. W praktyce jednak nauka odbywała się z przerwami. W sierpniu 1944 roku, po wycofaniu się wojsk niemieckich pod Dębicę, do budynku szkoły wprowadził się sztab Armii Radzieckiej. Jednak z dniem l września 1944 roku rozpoczęła się tam normalna nauka. Pierwszymi przedmiotami, których uczono w szkole były historia i geografia. Szkoła została przemianowana ze szkoły I stopnia na II z najwyższą klasą szóstą. Pierwszy raz w dziejach tej placówki w roku szklonym 1945/46 opuścili jej mury absolwenci klasy siódmej. W roku szkolnym 1951/52 nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkoły. Dotychczasowy kierownik Walenty Strażewski po 50-lelnicj pracy w zawodzie nauczycielskim odszedł na zasłużoną emeryturę, a obowiązki kierownika powierzono pismem z dnia l września 1951 roku Zbigniewowi Strażewskiemu - synowi byłego kierownika. Warunki jakie zastał nowy kierownik placówki były bardzo trudne. Brakowało przede wszystkim odpowiednich pomieszczeń dla 174 uczniów.

Dzięki ofiarności społeczeństwa wsi Strażów oraz ówczesnego przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego Wincentego Rutkowskiego dokonano remontu w budynku szkolnym (wymieniono wszystkie okna i drzwi). Komitet Rodzicielski w budynku Domu Ludowego w Strażowie wygospodarował także trzy małe pomieszczenia, które zamieniono na sale lekcyjne, wymieniając w nich wcześniej okna i drzwi, a także stawiając nowe piece kaflowe. Po nowym podziale administracyjnym, w 1955 roku, Strażów został wyłączony z powiatu łańcuckiego i przyłączony do powiatu rzeszowskiego z siedzibą Rady Gromadzkiej w Palikówce. Dzięki przychylności Wydziału Oświaty w Rzeszowie można było podjąć kroki w celu przygotowania dokumentacji budowy nowej szkoły. Powołano 30-osobowy komitet społeczny pod przewodnictwem Aleksandra Konia. Społeczeństwo Strażowa zadecydowało, że każdy dom opodatkuje się, dobrowolnie na kwotę 1000 złotych na budowę nowej szkoły oraz przy wykopie fundamentów jedna osoba z domu odpracuje 15 dni roboczych. Jesienią 1965 roku przystąpiono do kopania fundamentów pod budynek dzisiejszej Szkoły Podstawowej w Strażowie.

Głównym wykonawcą prac budowlanych było Technikum Budowlane w Rzeszowie. Obiekt ten oddano do użytku w dniu l stycznia 1970 roku. Ze wzglądu na zły stan zdrowia były kierownik, a ówczesny dyrektor szkoły Zbigniew Strażewski z dniem 31 sierpnia 1973 roku został odwołany z zajmowanego stanowiska, a z dniem l marca 1974 roku decyzją Prezesa Rady Ministrów przeniesiony w stan spoczynku. Obowiązki dyrektora szkoły z dniem l września 1973 roku przejęła nauczycielka języka polskiego mgr Maria Małecka która funkcję tę sprawowała do sierpnia 1976 roku.

W dniu 23 sierpnia 1976 roku funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Strażowie obejmuje nauczyciel fizyki Henryk Mendrala, który pełnił ją do 31 sierpnia 1997 roku. Henryk Mendrala przez wiele lat kierowania placówką dał się poznać jako bardzo dobry dyrektor, nauczyciel oraz wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Dzięki jego staraniom w roku 1988 przeprowadzono kapitalny remont szkoły. Wymieniono całą stolarkę okienną, przeprowadzono remont kapitalny sanitariatów, wymieniono parkiet w sali gimnastycznej, odnowiono budynek szkolny wewnątrz i na zewnątrz.

Od l września 1997 roku funkcję dyrektora szkoły pełniła pani mgr Renata Mosior. To za jej kadencji w szkole przeprowadzono wiele prac modernizacyjnych. Między innymi wybudowano boisko do koszykówki, wyposażono i urządzono pracownię komputerową. Do pracowni komputerowej podciągnięto nową linię telefoniczną, tak aby młodzież mogła korzystać z Internetu. Tak w skrócie wygląda historia Szkoły Podstawowej w Strażowie od chwili jej założenia do dnia dzisiejszego. Przy jej zakładaniu oraz w dalszych latach jej funkcjonowania oraz w chwili obecnej placówka ta ma wielu przychylnych jej rodziców oraz mieszkańców Strażowa, którzy zawsze chętnie służą pomocą w wykonaniu prostych prac remontowych, organizacji imprez i wycieczek dla dzieci.

1 września 2008 roku dyrektorem szkoły zostaje pani mgr Agata Gunia-Buk - nauczyciel matematyki i informatyki. 1 stycznia 2009 roku powołany zostaje Zespół Szkół w Strażowie, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum. Jesienią 2008 roku rusza budowa sali gimnastycznej. W czasie wakacji 2009 roku rozpoczyna się generalny remont szkoły. Na budynku położono nowy dach i nową elewację, tym samym ocieplając całą szkołę. Dokonano montażu kilku  ostatnich okien. Wewnątrz wymieniono instalację elektryczną i do każdej sali lekcyjnej doprowadzono gniazda internetowe. W październiku 2009 roku wymieniono także instalację centralnego ogrzewania, zamieniając stare żeliwne kaloryfery na cienkie grzejniki i rurki (pieniądze na wymianę ogrzewania zostały pozyskane ze sprzedaży działek w Strażowie). Podczas wakacji 2010 roku  wygipsowano ściany wewnętrzne i pomalowano wszystkie pomieszczenia szkoły.

 Szkoła zupełnie zmieniła swój wygląd wewnętrzny i zewnętrzny. Przed szkołą zdemontowano stare ogrodzenie - a ustawiono nowe - bliżej budynku szkoły, wzdłuż którego wykonano z kostki bitumicznej parking dla samochodów.  W październiku 2010 roku oddano  nową salę gimnastyczną do użytku uczniów i chętnych mieszkańców Strażowa. Wykonawcą hali sportowej była firma Integral z Rzeszowa.  

Wydawałoby się, że to już koniec remontów tej szkoły, ale dzięki temu, że chętnych do korzystania z sali było wielu, więc z pieniędzy otrzymanych z wynajmu sali gimnastycznej i sal lekcyjnych szkołom realizującym projekty unijne, udało się dokonać remontu kotłowni w czasie ferii 2011 r., a podczas wakacji ułożyć płytki na korytarzach budynku. W tym momencie można powiedzieć, że zakończono generalny remont szkoły.

W związku z tym, że w zespole istnieje gimnazjum i z roku na rok przybywa uczniów, szkoła wzbogaciła się o w nowe wyposażenie i  pomoce dydaktyczne, m. in.: nowe komputery, telewizory, odtwarzacze CD i DVD, książki, meble, wykładziny i inne.
 

 / STRONA GŁÓWNA /

PROGRAMY

Zobacz
Copyright by KB